Spojené arabské emiráty – Dubai, Abu Dhabi
Pri plánovaní si cesty do hociktorého arabského emirátu si treba dobre zvážiť, čo od danej cesty človek očakáva. Iba tak si ju bude vedieť plnohodnotne užiť.
Kedy ísť
Je to v podstate celoročná destinácia, ale iba tým skalopevným co milujú obrovské horúčavy sa oplatí ísť v priebehu európskych letných mesiacov. Toto obrovské sálajúce teplo vyháňa z krajiny domácich do iných kútov sveta, aby sa aspon trochu ochladili (ich obľúbenou letnou destináciou je potom napríklad rakúsky Zell am See). V našich zimných mesiacoch je príjemná teplota pre tých, čo neradi sedia na pláži a oddychujú, ale cestujú po pamiatkach a zaujímavých miestach. Z tohto opisu je jasné, že pre ležanie na pláži je najvhodnejšie obdobie na jar od konca Marca do konca mája (priemerné teploty 30-35 stupňov) alebo potom na jesen september – október.
Teplota mora
Výhodou jarných mesiacov je už teplé more, ale nie príliš prehriate, preto v mori nie sú ešte premnožené medúzy. Čím neskôr človek do Emirátov cestuje, tým teplejšie je more a medúzam sa nevyhne. More je plytšie pri pevnine, čím sa rýchlejšie ohrieva, a preto pri stále rastúcich teplotách stále menej a menej osvieži. Nohy zaborené v bielom piesku obmývané vlnami teplého čistučkého mora je to pravé orechové pre všetkých lehárnikov. Vzhľadom k tomu, že je plytké a s množstvom mušlí vyplavených na pláži je vhodné aj pre tých najmenších.
Teplota vzduchu a kedy vychádzať
My európania sme zvyknutí sa vystrčiť na slnko doobeda a potom po tretej hodine, kedy slnko už menej praží. Tu by som si dávala pozor aj na to doobedné slnko, kedy už okolo desiatej začína celkom pripekať a preto by som volila variantu íst skoro ráno na pláž, pred jedenástou sa pomaly presunúť do tieňa a návrat na pláž okolo tretej hodiny, kedy je slnko velmi príjemné a hrozí minimálna škoda na vašej pokožke. Ak ste aktívni, je dobré si cez den za tých pár hodín pozrieť zaujímavé miesta a vrátiť sa spať na pláž neskôr poobede. Emiráty žijú predovšetkým večer a v noci, takže reštaurácie, bary, obchody sú otvorené dlho do noci a tým pádom nákupy suvenírov, darčekov je možné spraviť aj večer a po dobrom nákupe už iba chill-outovať a čakať na ďalší krásny teplý deň.
Nákupy
Každý, kto očakáva, že si v Emirátoch nakúpi, momentálne hovorím o priemerne zarábajúcom európanovi, sa veľmi mýli. Pokiaľ ste neprišli v čase výpredajov, tak ceny sú dokonca vyššie alebo porovnateľné ako u nás doma. Lacnejšie sú top značky módnych návrhárov a dizajnérov, šperky či drahé autá. Ak chcete nakúpiť suveníry, oplatí sa navštíviť Trhy = Souk v priebehu dňa keď sa chcete vyhnúť najväčšiemu slnku. Na trhoch sa samozrejme zjednáva, takže začína sa s prestrelenými nereálnymi cenami a končí pri zhruba 1/3 z povodnej ceny. Datle, šafrán, koreniny od výmyslu sveta, arabské tuniky či nádherné vzorované šatky, kašmírové, hodvábne, pashminy, klenotnícky tovar, rôzne sošky a iné umelecké predmety, zlato a šperky, či dokonca ovocie, zeleninu a dary mora, to všetko je v ponuke a už je len na vás, koľko zjednáte a aký výhodný bude váš nákup. Ak nemáte náladu na zjednávanie, potom existujú aj trhy pri nákupných centrách, kde sa ťažšie zjednáva, avšak nakupovanie je viac kultivovanejšie, priestornejšie a pre mnohých príjemnejšie. Obchodíky sú otvorené do 11 niekedy až 12 do polnoci.
Ako cestovať
Z vlastnej skúsenosti môžem opísať prílet na letisko v Dubaji. Ak ste orientovaní skôr na low cost cestovanie, potom určite pricestujete na terminál 2. Keďže terminál dva nie je prepojený metrom, je určite výhodné si prenajat taxík na najbližšiu stanicu metra (Union) a odtial sa presunúť jednou z dvoch metro lines do cieľového miesta. Ak sa rozhodnete využiť metro, oplatí sa zakúpiť si striebornú čipovú kartu (silver card) ktorá stojí 6 Dirhamov a dobíja sa na nej kredit. Z letiska cesta napríklad do Dubai Marina trvá zhruba hodinu a stojí 7.5 Dirhamu. Ak by ste sa rozhodli ísť taxíkom celú trasu, cesta by trvala kratšie, zhruba 30-45 minút a cena by bola okolo 120-130 Dirhamov. Pri ceste naspäť je a voľbe využitia metra je potrebné vystúpiť na poslednej zastávke metra pred letiskom = Union a odtial si vziať taxík na terminál 2. Ak by ste si vzali taxík priamo na letisku –terminal 1,3, aicky si taxikár pridá extra letiskový poplatok zhruba 20 Dirhamov. Dôležité je aj, kedy priletíte, ak neskoro v noci, tak iná možnosť ako taxíkom nie je keďže metro premáva do polnoci (okrem prenajatia si vlastného auta).
Ak priletíte inou spoločnosťou ako nízkonákladovou a Emirates, priletíte určite na terminal 1. K tomuto terminálu bolo vybudované aj metro, takže máte veľmi jednoduchý prístup do mesta. Ak priletíte domácou spoločnosťou Emirates, potom priletíte určite do najlepšieho terminálu 3, ktorý je takisto napojený na metro. Medzi terminálom 1 a 3 premáva aj shuttle bus respektíve metro, ktoré vás prevezie na ten správny terminal v prípade prestupovania na iný let do inej destinácie. Na každom termináli je možné si prenajať aj auto.
Vlastné auto je najviac komfortnejšie a cenovo prijateľné. Osobne sa prikláňam k tejto variante. Benzín je extrémne lacný a preto tankovanie je za babku a autopožičovne majú rôzne ponuky, avšak čím dlhšie, tým lepšia cena. V Dubaji a Abu Dhabi jazdia ako blázni, to je veru Pravda, predpisy až tak veľmi nedodržujú, ale určite ako turista by som neporušovala žiadne predpisy, pretože pokuty sú dosť vysoké. Vzhľadom k obrovským niekoľlkoprúdovým cestám a zjazdom z diaľnice je navigácia obrovským pomocníkom. Pri prenájme auta na letisku netreba zabúdať na ďalšie poplatky, s ktorými ste možno nerátali alebo prehliadli pri prenájme vozidla – letiskový poplatok od 20-50 Dirhamov ak sa berie auto z letiska. Cesty v Dubaji, hlavne prechody cez mosty (napriklad smer z a na letisko) sú spoplatnené cez mýtny systém SALIK, preto sa netreba čudovať, keď vám z účtu ubudne vyššia čiastka ako ste očakávali. Pre informáciu na ceste medzi Dubajom z Dubai Marina do mesta Abu Dabi nie je žiadne mýto a preto by vás nemali prekvapiť žiadne dodatočné poplatky (okrem pokuty pre rýchlu jazdu).
Na koľko ísť
Týždeň je určite dostačujúci, ak si chcete pozrieť štandardné turistické miesta a trochu si užiť slnko. Ak máte záujem o relax, oddych, ničnerobenie a trovenie peňazí, tak každý podľa svojej chuti –týždeň alebo dokonca dva je na načerpanie energie správna voľba. Ak máte málo času, tak Dubai a jeho základné „atrakcie“ je možné z rýchlika pozrieť aj za jeden deň, ale ja by som volila možnosť 2-3 dní ako optimálnu dĺžku. Ak chcete k tomu pridať ešte návštevu Abu Dhabi na 1-2 dni, ak chcete ísť do púšte a hôr zažiť trochu arabskej kultúry, tak treba pridať ešte ďalšie 2 dni.
Na čo sa prichystať
Keďže nákupné centrá sú neskutočne vychladené a vonku poriadne páli slnko, zmeny teplôt môžu narobiť menšie škody na našom organizme, preto by som si určite zobrala základné vybavenie lekárničky s liekmi na prechladnutie. Hoci lekárne a drogérie sú skoro všade, predsalen sa treba poistiť. Určite si nezabudnúť aj krém po opaľovaní, pre našinca odporúčam skor Panthenol ktorý v Emirátoch nekúpite a po prvom dni na slnku bude využitý každým členom zájazdu J.Keďže v nákupných centrách a reštauráciách je naplno pustená klíma, hlavne pre ženskú časť odporúčam ľahký kabatík/bundu/šatku. V nákupných centrách takisto platia základné pravidlá a to zahalené plecia a akceptované je všetko od kolien dolu zahalené. Hoci postupne Europánia prinášajú štýl odhaľovania sa aj do Arábie, napriek tomu sa vám môže stať, že vás SBSkár vyzve k zahaleniu sa. Určite si treba prichystať dostatok peňazí. Takmer všade je možné platiť platobnou kartou, jedine na trhoch a pouličných stánkoch hotovosťou. Ale najdôležitejšie je mať dobre vyzbrojenú peňaženku/kartu s dostatkom financii. Každé večerné posedenie pri dobrom jedle z rôznych kuchýň sveta a pri malom poháriku vínka či drinku sa rozfúka vo vašej peňaženke. Aj vstupné do turistických atrakcií je ďalším menším uragánom.
Kde bývať
Mnohé cestovky ponúkajú za skvelé ceny v súčasnosti pobyty v Dubaji. Pri výbere hotela treba byť preto obozretný. Ja by som osobne preferovala časť nového Dubaja, oblasť Dubai Media, Dubai Internet City ale úplne najlepšie situované hotely su v Dubai Marine. Je to „európska“ časť s blízkosťou k moru do 10 minút, s napojením na metro, s menším nákupným centrom a hlavne s kopou reštaurácií a barov pri pláži ale i priamo v Maríne. Dobré napojenie na metro má aj Dubai Internet City avšak táto oblasť je podstatne lacnejšia ako Dubai Marina ale k moru je potrebné sa presunúť pár zastávkami metrom. Sú ľudia čo preferujú aj bývanie priamo v „downtowne“ alebo oblasti priamo v meste pri Dubai Malle a najvyššej budove sveta Burj Khalifa. Stála platí, čím bližšie je hotel pri mori, tým je drahší. Tu však platí, že aj za menej peňazí dostane turista v hoteli super servis a skvelé ubytovanie a čím lepší a drahší hotel si vyberie, tým luxusnejšie izby a nadštandardný servis má k dispozícii.
Čo vidieť
- Burj Khalifa
- Dubai Mall a Dubai Fontána, Dubai Aquarium
- Burj al Arab
- Ski Dubai v Mall of the Emirates
- Palmový ostrov s hotelom Atlantis a aquaparkom
- Starý trh (Souk) a plavba po úžine Dubai Creek cez deň vodným taxíkom, večer osvetlenými loďkami s ochutnávkami typických arabských jedál
- Madinat
- Návšteva púšte (jazda na džípoch, večera v púšti, predstavenie sokoliarskeho umenia, henna, presun do hor…)
- Abu Dhabi (Grand Mosque Sheikh Zayed, Emirates Palaces s jeho svetoznámou kávou posypanou zlatom, promenáda popri pláži, Yas Island s okruhom F1 a Ferrari Worldom).
- Pláž, pláž a ešte raz pláž.